Warto wiedzieć

Jak nie paść ofiarą przestępstwa.

W miesiącu styczniu tego roku na terenie powiatu pleszewskiego doszło do 17 kradzieży, w tym 2 kradzieży pojazdów i 11 kradzieży z włamaniem. Sprawcy dokonywali włamań do garaży i altan działkowych. W 4 przypadkach włamali się do klatek metalowych, w których znajdowały się butle gazowe. Łupem złodziei w większości przypadków padały narzędzia ogrodnicze, elektryczne oraz butle gazowe. Na naszym terenie odnotowaliśmy również kilka oszustw internetowych. Niekiedy,  sprawcy wykorzystują brak ostrożności i rozwagi ze strony pokrzywdzonych, którzy w łatwy sposób padają ofiarą przestępstwa. Dlatego przypominamy o niektórych zdarzeniach, zaistniałych w styczniu br. na terenie naszego powiatu i radzimy, jak nie stać się ofiarą przestępstwa.

 

1. OSZUSTWA I KRADZIEŻE DOKONYWANE NA OSOBACH STARSZYCH.

W styczniu tego roku ofiarą oszustów padł 85-letni mieszkaniec Dobrzycy. 85-latek wpuścił do swojego mieszkania dwóch nieznanych mu mężczyzn, którzy poprosili o szklankę wody. Sprawcy wykorzystali nieuwagę domownika i dokonali kradzieży pieniędzy.


Grupą ludzi, która jest szczególnie narażona na niebezpieczeństwo stania się ofiarą oszustwa lub kradzieży, są ludzie starsi. Wynika to przede wszystkim z braku czujności i zbyt dużej empatii i łatwowierności w stosunku do obcych. Seniorzy najczęściej padają ofiarami przestępstw, gdzie przedmiotem zaboru jest mienie. Osoby w starszym wieku nie są jednak bezbronne. Wystarczy przestrzegać kilku podstawowych zasad, by nie stać się ofiarą złodzieja czy oszusta.

Do przestępstw na osobach starszych dochodzi najczęściej w ich własnych mieszkaniach. Oszuści wchodzą do domów pod różnymi pretekstami.. Coraz częściej sprawcami wyłudzeń i kradzieży są kobiety. Wchodzą do domu prosząc o wodę dla chorego dziecka lub o coś do zjedzenia. Złodzieje często podają się za osoby urzędowe np. listonosza, inkasentów, znajomego członka rodziny, który akurat ma jakieś kłopoty oraz za akwizytorów, pracownika ZUS-u, siostrę PCK, hydraulika lub przedstawiciela fundacji czy stowarzyszenia, a nawet pracownika pogotowia ratunkowego. Po podstępnym wejściu do mieszkania, wykorzystując nawet chwilową nieuwagę, okradają domowników. Potrafią też długo zagadywać zasłaniając w tym czasie przejście do innych pomieszczeń dając tym samym czas swojemu wspólnikowi do splądrowania mieszkania i zabrania pieniędzy bądź biżuterii.  


Ludzie w podeszłym wieku stają się często także ofiarami oszustw, w wyniku których kupują nieistniejące usługi czy też podpisują dokumenty związane z ubieganiem się o pożyczkę, kredyt, bądź wpłatą zaliczki na poczet różnych świadczeń.   

    
Należy również pamiętać o metodzie często stosowanej przez sprawców, a mianowicie o kradzieży na wnuczka. To pewnie wrodzona obawa o bliskie osoby powoduje, że nadal wielu ludzi daje się oszukać. Sprawcy dzwonią na telefon domowy przedstawiając się jako wnuk, wnuczka, siostrzeniec lub siostrzenica (głos w telefonie jest zniekształcony i starsi ludzie często myślą, iż dzwonią faktycznie osoby z rodziny) i prosząc o pożyczkę na zakup jakiejś rzeczy w bardzo atrakcyjnej cenie. Najczęściej od razu informują „babcię” lub „dziadka”, że nie będą mogli przyjechać po pieniądze i w związku z tym pieniądze odbierze znajomy lub kolega. Po pewnym czasie znajomy „wnuczka” zjawia się w mieszkaniu ofiary po pożyczkę pieniężną   
By zmniejszyć ryzyko stania się ofiarą przestępstwa należy pamiętać, by drzwi wejściowe do mieszkania zawsze były zamknięte na klucz, nawet gdy jesteśmy w domu. Gdy intruz się do niego dostanie, trudno się go pozbyć. Jeśli zawita do nas  akwizytor czy domokrążca, nie wpuszczajmy go do środka. Nagła wizyta inkasenta i to zupełnie nam nieznanego też powinna wzbudzić naszą czujność. W przypadku wątpliwości wystarczy zadzwonić do gazowni czy innej instytucji i upewnić się, ze wysłano do nas inkasenta. Umowy nie powinny być sporządzane w domu, pożyczkę czy kredyt bezpieczniej jest wziąć w banku. Gdy musimy wezwać hydraulika bądź innego specjalistę, starajmy się, by w tym czasie poza nami w mieszkaniu była jeszcze inna osoba, dobry sąsiad lub ktoś z rodziny.

Apelujemy także do osób, które mają w swojej rodzinie czy sąsiedztwie osoby starsze, aby rozmawiały z nimi o zagrożeniach związanych z brakiem ostrożności przy rozmowie z obcymi osobami i sposobach radzenia sobie z takimi sytuacjami.


Aby nie stać się ofiarą oszustwa, należy przestrzegać następujących zasad:
Przed otwarciem drzwi:

  1.  Spojrzeć przez wizjer w drzwiach lub przez okno – kto to?
  2. Jeśli nie znamy odwiedzającego – spytać o cel jego wizyty, zapiąć łańcuch zabezpieczający (jeśli zdecydujemy się na otwarcie drzwi) oraz poprosić o pokazanie dowodu tożsamości lub legitymacji służbowej, identyfikatora. Uczciwej osoby nie zrazi takie postępowanie powodowane ostrożnością.
  3. Jeżeli obca osoba przedstawi się, jako pracownik jakiejkolwiek instytucji, powinno żądać się pokazania stosownej legitymacji. Również telefonicznie można sprawdzić, czy dana instytucja wysyłała do nas swojego pracownika. 
  4. W razie wątpliwości należy umówić się na inny termin, sprawdzając uprzednio w administracji osiedla lub innej odpowiedniej instytucji wiarygodność osoby pukającej do drzwi (jeśli osoba podaje się za przedstawiciela administracji lub innej odpowiedniej instytucji).
  5. Nie wolno pozostawiać nieznanej osoby samej w otwartych drzwiach. Często oszuści proszą o sprawdzenie czegoś we wnętrzu domu - korzystając z naszej nieuwagi dokonują kradzieży.
  6. Nie należy wpuszczać do domu sprzedawców, którzy oferują nam zakup przedmiotów niewiadomego pochodzenia po bardzo „korzystnych” cenach.
  7. Jeżeli straciliśmy na chwilę czujność i osoba, której nie znamy, znalazła się już w naszym domu, nie zdradzajmy się z informacją, gdzie przechowujemy swoje oszczędności.

 
2. KRADZIEŻE Z WŁAMANIEM DO ALTAN DZIAŁKOWYCH I MIESZKAÑ.


Na przełomie stycznia i lutego w Pleszewie przy ul. Wierzbowej nieznany sprawca poprzez wypchnięcie okna wszedł do altany i dokonał kradzieży dwóch butli gazowych o wartości 100 zł.

W nocy z 2/3 lutego b.r. nieznany sprawca ze stodoły w m. Leszczyca dokonał kradzieży silnika elektrycznego i przewodu elektrycznego, natomiast z niezamkniętego garażu dokonał kradzieży trzech silników elektrycznych. Następnie, po uprzednim wyłamaniu zamka w szafce drewnianej w garażu dokonał kradzieży ucinarki elektrycznej. Straty wyceniono na kwotę 1270 zł.


Najwięcej kradzieży z włamaniem do altanek działkowych odnotowujemy w miesiącach letnich, jednak także zimą sprawcy są czujni, dlatego pleszewscy policjanci przypominają o dobrym zabezpieczeniu swoich altan i apelują, aby działkowicze zwracali uwagę na obce osoby przebywające na terenie ogródków działkowych. Aby ustrzec się, a przynajmniej zminimalizować ryzyko poniesienia szkód zachęcamy, by działkowicze starali się przewidywać zagrożenia i podejmowali działania zapobiegawcze. Istotne jest aby wzmocnić zamki w wejściach do altan. Ważne jest też, aby nie kusić złodziei pozostawionymi wewnątrz altan czy pomieszczeń gospodarczych cennymi przedmiotami, które są widoczne przez okno, np. radioodbiorniki, butle gazowe, narzędzia ogrodnicze. Unikajmy również pozostawiania wewnątrz i w pobliżu altan materiałów łatwopalnych i często kontrolujmy to co się dzieje na działce.

Szanowni działkowicze nie bądźcie obojętni, zwracajcie uwagę nie tylko na Wasze działki lecz również na działki sąsiadów. O wszystkich niepokojących sytuacjach należy informować Policję pod bezpłatnym numerem telefonów 997 lub 112.


3
. W TYM ROKU ODNOTOWALIŚMY JEDNO WŁAMANIE DO NIEZAMIESZKAŁEGO BUDYNKU, Z KTóREGO SPRAWCY DOKONALI KRADZIEŻY SPRZÊTU ELEKTRONICZNEGO.

Poniżej podajemy kilka rad, jak zabezpieczyć mieszkanie podczas naszej nieobecności.


Przed wytypowaniem mieszkania do włamania złodziejom niezbędna jest wiedza o jego zasobach, mieszkańcach i ich stałych przyzwyczajeniach, a także zabezpieczeniach mechanicznych czy elektronicznych, które mają pokonać. Inwencja w zakresie pozyskiwania niezbędnych informacji jest duża. Zazwyczaj w osiedlu wiadomo, jak się komu powodzi. Kto wyjeżdża za granicę, ma dobrej marki samochód, czy posiada wysokiej klasy sprzęt elektroniczny.
Nawet ubiór może świadczyć o zasobach lokatora. Często rozpoznania zasobów mieszkaniowych dokonują złodzieje podając się np. za handlowców sprzedających dywany, jajka itp. wnikliwie obserwując zasoby. Odnotowywane są również przypadki, gdzie o włamaniu decydują tylko i wyłącznie bardzo słabe zabezpieczenia drzwi wejściowych, garażowych, balkonów i okien. Do takich włamań wystarczy tylko odpowiedni łom. Położenie mieszkania jest rzeczą ważną, często właśnie ono decyduje o technice otwarcia. Najbardziej narażone są mieszkania położone na parterze, do nich najłatwiej jest dokonać włamania przez okno lub balkon oraz domy jednorodzinne stojące w odosobnieniu, w dodatku zasłonięte wysokim ogrodzeniem czy drzewami. Odnotowywane są również wejścia do mieszkań położonych na najwyższych kondygnacjach poprzez zjechanie z dachu na linie.

Podsumowując, główne czynniki „kuszące” potencjalnego złodzieja to:
- nieodpowiednie zabezpieczenia mechaniczne,
- brak zabezpieczeń elektronicznych,
- wiedza o domownikach i ich zwyczajach,
- otwieranie drzwi, wpuszczanie do mieszkania nieznanych osób,
- chwalenie się swoim dorobkiem,
- położenie mieszkania,
- pusty lokal,
- brak w mieszkaniu psa,
- brak współpracy z sąsiadem

Jak zabezpieczyć mieszkanie, w czasie naszej nieobecności?


Należy mieć świadomość, że bardzo duża ilość czynników ma wpływ na to, że mieszkanie jest bezpieczne np. zamki i okucia winny być dobrane zgodnie z konstrukcją drzwi i mocowane za pomocą śrub lub wkrętów właściwych dla materiału w jakim są osadzone, a co jest najważniejsze zabezpieczenia powinny posiadać odpowiednią klasę odporności na włamanie tzn. posiadać certyfikat, do którego wystawiania uprawnione są w Polsce jedynie dwie instytucje, a mianowicie Centralny Ośrodek Badawczo-Rozwojowy Przemysłu Elementów Wyposażenia Budownictwa „Metalplast” – Zakład Certyfikacji w Poznaniu oraz Instytut Mechaniki Precyzyjnej w Warszawie. Ponadto jako Policja zalecamy do korzystania z usług licencjonowanego pracownika zabezpieczenia technicznego przy zakładaniu, wymianie i naprawianiu zabezpieczeń zarówno mechanicznych jak i elektronicznych. Licencje wydawane są przez Komendanta Wojewódzkiego Policji. Odradzamy korzystania z usług przypadkowych „fachowców”.
Jeżeli nie stać nas na certyfikowane zabezpieczenia chroniące nasze mienie winniśmy stosować pozorację naszej obecności w domu / zapalone światło, muzyka, wyciąganie listów ze skrzynki pocztowej itp. Angażujmy się wspólnie z sąsiadami w akcje obserwacji i pilnowania mieszkań. Reakcja sąsiada może odwieść włamywacza od próby włamania. By zminimalizować ewentualne straty, ubezpieczmy swoje mieszkanie.


4. KRADZIEŻE PORTFELI


  1.  W trakcie zakupów nie pokazuj zawartości portfela.
  2.  Rzeczy wartościowych, portfela nie noś w reklamówkach, które bardzo łatwo przeciąć. 
  3. Jeśli masz przy sobie większą kwotę pieniędzy nie trzymaj jej w jednym miejscu. Zwiększa to ryzyko ewentualnej utraty całej kwoty.
  4. Torebkę, plecak staraj się nosić z przodu lub pod ramieniem zamknięciem do siebie. 
  5. Nie noś portfela w tylnej kieszeni spodni, ani w bocznych kieszeniach marynarki. W publicznych miejscach pamiętaj o zapięciu marynarki i płaszcza, szczególnie gdy obie ręce masz zajęte np. zakupami.
  6. W samochodzie nie zostawiaj w widocznym miejscu teczek, toreb z zakupami, Pamiętaj, że niestety zbyt często to „okazja czyni złodzieja".




 

 


Powrót na górę strony