Efekty działań

Efekty działań

                              

DEBATA Z DNIA 16 CZERWCA 2015 r.

 

W dniu 16 czerwca 2015 roku w powiecie pleszewskim miała miejsce debata społeczna z udziałem Wielkopolskiego Komendanta Wojewódzkiego Policji w Poznaniu, poświęcona poprawie stanu bezpieczeństwa w powiecie. Na debacie, osoby uczestniczące poruszały głównie problemy z zakresu ruchu drogowego. Po zakończonej debacie zostały podjęte niezwłocznie działania w celu rozwiązania zgłaszanych problemów:


1)    Pan Witalis Jan Półrolniczak wnioskował o usunięcie znaku ograniczenia prędkości do 40km/h w Fabianowie. Chciał, aby próg dozwolonej prędkości został zwiększony.

 Zarząd Dróg Powiatowych na wniosek Naczelnika Wydziału Ruchu Drogowego KPP w Pleszewie usunął znak ograniczenia prędkości i w chwili obecnej obowiązuje prędkość do 50km/h.


2)    Pan Sławomir Spychaj wnioskował, aby w Broniszewicach zwiększyć dozwoloną prędkość z obowiązujących 40km/h, na 50km/h.

W wymienionej miejscowości o umieszczenie znaku ograniczenia prędkości do 40km/h wnioskowali sami mieszkańcy. Ponadto Naczelnik Wydziału Ruchu Drogowego KPP w Pleszewie, kom. Tomasz Mimier, skontaktował się z sołtysem wsi, który przeprowadził wśród mieszkańców krótką sondę, na temat ich oczekiwań. Mieszkańcy pozostali przy stwierdzeniu, że powinno obowiązywać ograniczenie prędkości do 40km/h. Naczelnik Wydziału Ruchu Drogowego o ustaleniach poinformował Pana Sławomira Spychaja, który przyjął informację do wiadomości.


3)    Pan Robert Łoza, Wójt Gminy Gizałki, zgłosił postulat, aby zwiększyć obszar zabudowany w Gizałkach na drodze powiatowej relacji Gizałki-Zagórów.

Naczelnik Wydziału Ruchu Drogowego poinformował Wójta Gminy Gizałki, że jako włodarz terenu powinien wystąpić do Zarządu Dróg Powiatowych i Zarządu Dróg Wojewódzkich o takie wprowadzenie zmiany organizacji ruchu.


4)    Pan Eugeniusz Małecki wnioskował, aby podwyższyć dopuszczalną prędkość z 50km/h do 70km/h w Bielawach. Zwrócił się także z wnioskiem o egzekwowanie ograniczenia tonażowego na drodze powiatowej relacji Pleszew-Grab.

Jeżeli chodzi o zwiększenie dopuszczalnej prędkości w Bielawach, to cały czas trwają prace nad zmianą oznakowania na drodze krajowej K12 w Bielawach. Naczelnik Wydziału Ruchu Drogowego KPP w Pleszewie, kom. Tomasz Mimier, jest w bezpośrednim kontakcie z przedstawicielem zarządcy drogi i zasugerował, aby podnieść w Bielawach dopuszczalną prędkość do 70km/h. Do chwili obecnej nie otrzymaliśmy jeszcze żadnej odpowiedzi. Na drodze powiatowej relacji Pleszew-Grab, kiedy wprowadzono zmianę organizacji ruchu, policjanci w ramach zadań doraźnych, patrolując ten odcinek drogi, szczególną uwagę zwracają na przestrzeganie obowiązujących na tym odcinku przepisów ruchu drogowego. Nałożono już kilkanaście mandatów karnych za niestosowanie się do znaku ograniczenia tonażowego.


5)    Pani Elżbieta Hyla zgłosiła postulat, aby zwiększyć kontrole motocyklistów, którzy w centrum miasta w godzinach wieczornych i nocnych urządzają „rajdy”.

W związku z tym wnioskiem w ramach zadań doraźnych policjanci Wydziału Ruchu Drogowego i policjanci Zespołu Patrolowo-Interwencyjnego patrolują centrum miasta, ze zwróceniem szczególnej uwagi na motocyklistów poruszających się z dużą prędkością. Zagadnienie to jest cały czas realizowane.


6)    Mieszkaniec ulicy Osiedlowej w Pleszewie wnioskował o podjęcie działań w celu usunięcia drzewa w rejonie skrzyżowania ulic Wiśniowa, a Zielona.

Naczelnik Wydziału Ruchu Drogowego KPP w Pleszewie, kom. Tomasz Mimier, osobiście sprawdził miejsce skrzyżowania i ocenił, że drzewo w żaden sposób nie ogranicza widoczności i nie ma potrzeby jego usunięcia.


7)    Pani Renata Garsztka i Pani Anna Rybowska złożyły wniosek o zwiększenie kontroli młodzieży i dorosłych przebywających po zmroku na placu zabaw przy ul. Piaski, a także wzmożenie kontroli młodzieży, która zachowuje się głośno w godzinach wieczornych i nocnych w rejonie bloków 3, 4 i 7 na os. Mieszka I.

W tych przypadkach policjanci Zespołu Patrolowo-Interwencyjnego w ramach zadań doraźnych częściej kontrolują wskazane miejsca, aby nie dopuścić do popełniania czynów zabronionych przez osoby ewentualnie tam przebywające.

 

 DEBATA Z DNIA 15 PAŹDZIERNIKA 2014 ROKU.

 

Podczas debaty społecznej w dniu 15 października 2014 roku, w Domu Kultury w Pleszewie, osoby w niej uczestniczące poruszały głównie problemy z zakresu ruchu drogowego. Po zakończonej debacie zostały podjęte niezwłocznie działania w celu rozwiązania zgłaszanych problemów:

1)      Pan Piotr Jędrasiak zwrócił uwagę na słabą widoczność przy przejściu dla pieszych w Brzeziu na drodze krajowej K12. Zwrócił także uwagę na fakt, że w Pleszewie na drodze krajowej K12 w porze nocnej powinna być wyłączona sygnalizacja świetlna, aby usprawnić ruch. Pan Piotr Jędrasiak poruszył także temat bezpieczeństwa w pleszewskich Plantach.

W sprawie przejścia dla pieszych Naczelnik Ruchu Drogowego skontaktował się z przedstawicielem zarządu Dróg Krajowych i Autostrad, Panem Łukaszem Łukaszewiczem i uzgodnił w rozmowie, że przy wykonywaniu w najbliższym terminie prac remontowych w tym rejonie, uwzględnione zostanie wskazane miejsce. Krzaki przy przejściu dla pieszych zostały wycięte w listopadzie 2014 roku, co znacznie poprawiło widoczność przy przejściu dla pieszych i zdecydowanie pozytywnie wpłynęło na bezpieczeństwo osób korzystających z przejścia. W sprawie bezpieczeństwa w Plantach z wymienionym skontaktował się Naczelnik Wydziału Kryminalnego i przekazał, że policjanci podczas codziennych służb patrolują zagrożone rejony, dlatego mieszkańcy nie powinni czuć się zagrożeni. W miejscowych Plantach nie było do dnia dzisiejszego przestępstw, o których mówił Pan Piotr Jędrasiak. Jeżeli chodzi natomiast o sygnalizację świetlną na drodze krajowej K12, to Naczelnik Ruchu Drogowego ustalił, że światła działają prawidłowo i jest niecelowe wyłączanie sygnalizacji świetlnej w porze nocnej, gdyż sygnalizator jest wyposażony w czujnik, który automatycznie zmienia światło na zielone, pod warunkiem, że pojazdy poruszają się z dozwoloną prędkością.

2)     Pan Artur Tarasiewicz, Ordynator Szpitalnego Oddziału Ratunkowego w Pleszewie zwrócił uwagę na fakt, iż każdy policjant powinien mieć ukończone szkolenie z zakresu kwalifikowanej pierwszej pomocy. W sprawie tej Asystent  Zespołu Prezydialnego, Kadr i Szkolenia udzieliła pisemnej odpowiedzi, że 6 policjantów Komendy Powiatowej Policji w Pleszewie posiada ukończone przeszkolenie w zakresie kwalifikowanej pierwszej pomocy. Szkolenia te były prowadzone w ramach projektu współfinansowanego ze środków Unii Europejskiej. Na chwilę obecną kontynuacja szkoleń nie jest przewidziana. W planach ujęta jest jedynie recertyfikacja przeszkolonych w tym zakresie funkcjonariuszy.

3)     Pan Mirosław Kuberka zgłosił postulat, aby zwiększyć kontrolę pojazdów ciężarowych z nadtonażem. Naczelnik Wydziału Ruchu Drogowego udzielił zainteresowanemu pisemnej odpowiedzi, w której poinformował, że policjanci Wydziału Ruchu Drogowego wspólnie z funkcjonariuszami Inspekcji Transportu Drogowego prowadzą działania ukierunkowane na kontrole pojazdów ciężarowych naruszających przepisy dotyczące ograniczeń mas na poszczególnych odcinkach dróg. Jest to również jedno z zadań stałych policjantów Ruchu Drogowego. Kontrole pojazdów ciężarowych są prowadzone systematycznie.

4)     Pani Dyrektor Gimnazjum i Liceum Ogólnokształcącego w Pleszewie zwróciła uwagę na fakt, że rodzice podczas przywożenia dzieci do szkoły w godzinach rannych blokują ruch. W sprawie tej Naczelnik Ruchu Drogowego skontaktował się z Panią Dyrektor i przekazał jej, że pod tym kątem są na bieżąco prowadzone działania. Poinformował również, aby wskazywała na powstające nowe problemy. Do KPP w Pleszewie nie wpłynęły żadne nowe informacje dotyczące utrudnień w ruchu drogowym na ul. Wojska Polskiego, a ponadto w chwili obecnej remont Liceum Ogólnokształcącego zakończył się i zajęcia odbywają się już w na ul. Poznańskiej w Pleszewie, gdzie mieści się siedziba szkoły. 

5)      Pan Jan Woldański zgłosił postulat, aby zwiększyć kontrole motocyklistów, a także pojazdów emitujących nadmierny hałas. Naczelnik Wydziału Ruchu Drogowego poinformował Pana Woldańskiego, że jest to jedno z zadań stałych policjantów Ruchu Drogowego od rozpoczęcia sezonu motocyklowego i jest to realizowane na bieżąco.

6)      Pan Olgierd Wajsnis złożył propozycję, aby na chodnikach wyznaczyć pas przeznaczony dla ruchu rowerów. Naczelnik Wydziału Ruchu Drogowego poinformował Pana Olgierda Wajsnisa, że wziął udział w spotkaniu z Kierownikiem Wydziału Gospodarki Komunalnej, Panem Romanem Łukasikiem i Dyrektorem Zarządu Dróg Powiatowych w Pleszewie, Panią Haliną Meller, podczas którego przedstawił propozycję, aby podczas realizacji nowych przedsięwzięć wziąć pod uwagę zgłaszany postulat. Sprawa chodników jest na bieżąco realizowana przy nowych nawierzchniach. Do chwili obecnej powstały ścieżki rowerowe na ulicy Prokopowskiej, a także na drodze Prokopów-Marszew i Pleszew-Prokopów. Na chodniku przy ul. Poznańskiej, który szczególnie interesował Pana Olgierda Wajsnisa nie ma możliwości, aby wytyczyć pas dla rowerów, gdyż chodnik ten parametrami nie spełnia określonych wymogów.   

 

 DEBATA Z DNIA 13 LISTOPADA 2013 ROKU.

 

13 listopada 2013 roku w I Liceum Ogólnokształcącym w Pleszewie odbyła się debata społeczna. Na debacie, osoby uczestniczące poruszały głównie problemy z zakresu ruchu drogowego. Po zakończonej debacie zostały podjęte niezwłocznie działania w celu rozwiązania zgłaszanych problemów:

1)      Mieszkańcy Zielonej Łąki utworzyli stowarzyszenie na potrzeby budowy ścieżki rowerowej i zwrócili się z prośbą, aby taką ścieżkę wybudowano, głównie z myślą o bezpieczeństwie dzieci i młodzieży. Za pośrednictwem dzielnicowego kierownictwo Komendy Powiatowej Policji w Pleszewie skontaktowało się z utworzonym stowarzyszeniem i wskazało kierunki działania jakie należy podjąć w celu wybudowania ścieżki rowerowej, a w szczególności zwrócenie się z wnioskiem do Wojewody Wielkopolskiego, aby ujął budowę ścieżki w planach budżetowych. Zapewniono również stowarzyszenie, że opinia z naszej strony w tej sprawie na pewno będzie pozytywna. W chwili obecnej ścieżka jest w fazie projektu.

2)      Prośba mieszkańca gminy Gołuchów o założenie muld przy szkole w Gołuchowie. Jak ustalono muldy te miałyby być założone na drodze powiatowej (na drodze gminnej już takie muldy są). Skontaktowano się z uczestnikiem i udzielono mu odpowiedzi, że przepisy nie pozwalają na założenie muld na drodze powiatowej. Przekazano również, że w miejscu tym jest ograniczenie prędkości i właściwe oznakowanie. Nie pozostaliśmy jednak bierni w tej sprawie i częściej są tam kierowane patrole Wydziału Ruchu Drogowego.

3)      Wniosek mieszkańca gminy Gołuchów o okresowe wyłączenie sygnalizacji świetlnej, od zmierzchu do świtu, na drodze krajowej nr K12 w Kucharach, a mieszkanka ulicy Poznańskiej poruszyła problem krótko świecącego zielonego światła na przejściu dla pieszych, przy skrzyżowaniu ulicy Hallera i ulicy Lipowej, co uniemożliwia bezpieczne przejście przez jezdnię szczególnie osobom starszym. Jeżeli chodzi o przejście dla pieszych, Naczelnik Wydziału Ruchu Drogowego osobiście dokonał sprawdzenia sekwencji zmian świateł sygnalizatora i stwierdził, że zielone światło włączone jest na zbyt krótki czas. W związku z powyższym skierowaliśmy wniosek do Generalnej Dyrekcji Dróg Krajowych i Autostrad o uwzględnienie postulatów zgłoszonych przez Pana W. Maciaszka i mieszkankę ulicy Poznańskiej. Z uzyskanej odpowiedzi z Generalnej Dyrekcji Dróg Krajowych i Autostrad wynika, że wydłużono czas światła zielonego na wnioskowanym przejściu dla pieszych. Jeżeli chodzi natomiast o wyłączenie sygnalizacji świetlnej na drodze K12 w Kucharach w porze nocnej, to GDDKiA uznała, że nie widzi możliwości wprowadzenia takiego rozwiązania, gdyż bardzo często jest to przyczyną zwiększenia iliści zdarzeń drogowych.

4)   Mieszkaniec gminy Pleszew zwrócił uwagę, aby w przypadku zdarzeń drogowych, podczas których istnieje konieczność zorganizowania objazdów, brać pod uwagę stan nawierzchni dróg, zwłaszcza dróg gminnych, w przypadku kierowania na nie samochodów ciężarowych.   

Naczelnik Wydziału Ruchu Drogowego skontaktował się z uczestnikiem debaty i przekazał mu, że w przypadku powstanie utrudnień w ruchu samochody ciężarowe wjeżdżają na drogi gminne, jednakże zapewnił go, że w przypadku kierowania ruchem przez patrol policji zostanie to zminimalizowane tylko  do kierowania samochodów przewożących ładunki szybko psujące się i taką praktykę stosujemy.

5)  Mieszkaniec gminy Chocz zwrócił uwagę, aby zapewnić płynność ruchu podczas wypadków drogowych, w szczególności zwrócił uwagę na wypadek drogowy, który miał miejsce w Broniszewicach, a podczas którego droga była nieprzejezdna przez kilka godzin.

      Z wymienionym skontaktował się Kierownik Posterunku Policji w Choczu, który wyjaśnił mu, że w wyniku zderzenia się dwóch pojazdów droga została całkowicie zablokowana, w związku z powyższym został zorganizowany objazd. Po wykonaniu niezbędnych w tego rodzaju zdarzeniach drogowych czynności procesowych i po usunięciu pojazdów z jezdni ruch natychmiast został wznowiony. Kierownik PP Chocz przekazał, że w przypadku takich zdarzeń konieczne jest zabezpieczenie śladów, co jest czasochłonne, jednakże zawsze staramy się wykonywać wszelkie niezbędne czynności sprawnie, aby jak najszybciej wznowić ruch na drodze.

6)     Dwóch mieszkańców gminy Pleszew wnioskowali o edukację kierowców, zwłaszcza młodzieży, a także edukację rowerzystów i pieszych, w celu zminimalizowania liczby zdarzeń drogowych.

      Skontaktowano się telefonicznie z uczestnikami, którzy zgłosili taką propozycję i zapewniono ich, że przygotujemy programy edukacyjne, z którymi do szkół, wspólnot mieszkaniowych, stowarzyszeń osiedlowych i wiejskich zostaną skierowani dzielnicowi i Asystent Zespołu ds. Wykroczeń, Patologii i Nieletnich, którzy będą mieli za zadanie edukowanie mieszkańców, a w szczególności wskazywanie zagrożeń występujących na drodze, a także przypadki nagminnego łamania przepisów ruchu drogowego. Komenda Powiatowa Policji w Pleszewie zorganizowała kilka spotkań z  udziałem dzieci i młodzieży w szkołach i na półkoloniach pod hasłem „Rowerem bezpieczniej”, podczas których omawiano zasady bezpiecznego poruszania się po drogach. Policjanci Komendy Powiatowej Policji w Pleszewie włączyli się czynnie do organizacji VII Gołuchowskiego Rajdu Rowerowego, podczas którego prowadzili pogadanki, instruktaże na temat bezpieczeństwa rowerzystów i pieszych na drogach. Uczestnikami rajdu były osoby w różnym wieku.

7)      Mieszkanki Kościelnej Wsi zwróciły się z prośbą o podjęcie działań przez Policję w stosunku do osoby, która znieważa mieszkańców tejże miejscowości. W tej sprawie natychmiast zostały podjęte czynności w celu przyjęcia stosownego zawiadomienia o przestępstwie. W sprawie tej, po uzgodnieniu z Prokuratorem Rejonowym w Pleszewie, zostały przeprowadzone czynności sprawdzające w trybie art. 307 kpk.

8)   Mieszkanka ulicy Poznańskiej w Pleszewie zwróciła uwagę na szybko jeżdżące tą ulicą samochody, pomimo ograniczenia prędkości do 15km/h. W tej sprawie udzielono odpowiedzi mieszkance, że zwrócimy uwagę na ten problem, a ponadto w ramach zadań doraźnych zlecono policjantom monitorowanie tej ulicy aby nie dopuścić do naruszeń przepisów ruchu drogowego.

9)      Inny uczestnik debaty zwrócił się z prośbą o poprawę infrastruktury drogowej poprzez usuwanie drzew i krzewów z poboczy. W tej sprawie Naczelnik Wydziału Ruchu Drogowego w Pleszewie zwrócił się z wnioskiem do Zarządu Dróg Powiatowych, w wyniku czego oczyszczono już kilka dróg powiatowych, m.in. w Czarnuszce i na drodze relacji Marszew -Broniszewice, a także na ul. 70-tego Pułku Piechoty w Pleszewie.

Powrót na górę strony