Aktualności

Informacja

Strona znajduje się w archiwum.

Bezpieczne ferie ze słuzbami ratunkowymi

Data publikacji 11.01.2020

Przed nami ferie zimowe - policjanci, strażacy, ratownicy medyczni i wodni połączyli swoje siły, aby uczyć dzieci i młodzież bezpiecznych zachowań. Przedstawiciele służb, jak co roku, dokładają wszelkich starań, a w szczególności apelują, zarówno do najmłodszych, jak i ich rodziców o rozwagę, by uniknąć zagrożeń, jakie mogą się pojawić w czasie zimowych zabaw

W piątek, 10 stycznia br. policjantka asp. Monika Kołaska,  ratownik WOPR Gołuchów Katarzyna Wieczorek, ratownik medyczny Dominik Kołaski i strażak z Ochotniczej Straży Pożarnej w Pleszewie Leszek Kołaski spotkali się z dziećmi i młodzieżą z Zespołu Szkół Publicznych nr 2 w Pleszewie.

Podczas zajęć przypomniano dzieciom zasady bezpieczeństwa podczas zabaw na śniegu. Przestrzegano przed rzucaniem śnieżkami w inne osoby, okna i samochody. Omówiono jak należy zachowywać się na stokach narciarskich. Przestrzegano dzieci przed wejściem na zamarznięte jeziora, rzeki lub innego rodzaju „dzikie” lodowiska. Ratownicy pokazali różne sposoby niesienia pomocy osobie, pod którą załamał się lód. Przypomnieli, aby takiej osobie podać jakiś przedmiot, np. sanki, gałąź czy szalik, tak, aby przy udzielaniu pomocy drugiej osobie zadbać także o swoje bezpieczeństwo.
Prowadzący spotkanie omówili, jak należy się zachowywać kiedy mamy do czynienia z obcą osobą. Podkreślono, aby nie podawać adresu zamieszkania, nie przyjmować od nieznajomych osób słodyczy i nie wsiadać do ich samochodu.

Nie zabrakło także powtórki podstawowych zasad i przepisów ruchu drogowego. Skupiono się na prawidłowym przechodzeniu przez przejście dla pieszych oraz stosowaniu się do sygnalizacji świetlnej. Przypomniano również, że mimo zielonego światła na wyznaczonym przejściu dla pieszych należy się rozglądać, żeby widzieć co dzieje się na drodze. Policjantka  podkreśliła też wagę noszenia elementów odblaskowych.

Aby móc nieść pomoc drugiej osobie w sytuacjach zagrożenia, należy wiedzieć, w jaki sposób to czynić, dlatego na zajęciach dzieci poznały też podstawowe zasady udzielania pierwszej pomocy przedmedycznej. Uczyły się co zrobić, np. w przypadku odmrożeń, złamań, utraty przytomności i hipotermii. Ratownicy udostępnili dzieciom fantom, aby mogły ćwiczyć wykonywanie resuscytacji krążeniowo-oddechowej. Dzieci przypomniały sobie numery alarmowe i uczyły się jak poinformować odpowiednie służby o zdarzeniu. Ratownicy podkreślali, aby nie bać się udzielać pierwszej pomocy, ponieważ szybka reakcja świadka zdarzenia, może uratować życie człowieka.
Podczas prelekcji, omówione zostały też zagrożenia, związane z dopalaczami i narkotykami, a także przemocą w Internecie. Podkreślono, aby dzieci i młodzież spędzały czas na świeżym powietrzu, a nie przed ekranem komputera. 

Aby zajęcia nie były tylko teorią, uczniowie mogli zapoznać się z zimowym „sprzętem”, a nawet lepili z waty bałwana. Mieli okazję wybrać dla lalki ubrania odpowiednie do pogody. Do przeprowadzenia zajęć wykorzystano prezentację multimedialną, obrazującą podstawowe zasady bezpiecznego wypoczynku.
 

Powrót na górę strony