Aktualności

Informacja

Strona znajduje się w archiwum.

Narkotyki i dopalacze zabijają - o śmiertelnym niebezpieczeństwie z dziećmi i młodzieżą

Data publikacji 30.10.2019

„Szkoda Ciebie na takie patoklimaty” to hasło kampanii o charakterze edukacyjno - profilaktycznym „Narkotyki i dopalacze zabijają”, która prowadzona jest we wszystkich jednostkach Policji w kraju. W ramach kampanii, policjanci z pleszewskiej komendy spotykają się z nauczycielami, rodzicami i uczniami, aby zwiększyć świadomość młodych ludzi o zagrożeniach związanych z zażywaniem narkotyków, dopalaczy oraz innych środków psychoaktywnych..

Wczoraj, 29 października asp. Monika Kołaska i dzielnicowy asp.szt. Tomasz Kruszyk spotkali się z uczniami z Zespołu Szkół Publicznych w Kowalewie.

Policjanci przeprowadzili pogadankę z uczniami klas I - III oraz IV - VIII. Z najmłodszymi dziecmi rozmawiali o bezpieczeństwie na drodze, w domu i na podwórku. Przypomnieli dzieciom numery alarmowe do służb ratunkowych oraz o obowiązku noszenia elementów odblaskowych. Policjanci zwrócili uwagę na ostrożnosć w kontaktach z nieznajomymi osobami. 

Z dziećmi i młodzieżą klas IV - VIII policjanci przeprowadził pogadankę w ramach ogólnopolskiej kampanii pn. "Narkotyki i dopalacze zabijają”. Kampania jest organizowana przez MSWiA w ramach „Programu ograniczania przestępczości i aspołecznych zachowań Razem Bezpieczniej im. Władysława Stasiaka”. Mundurowi podczas spotkania podkreślali, że dopalacze i narkotyki to trucizna i każde jej zażycie wiąże się z poważnym ryzykiem dla zdrowia, a nawet życia. Policjanci omówili konsekwencje zdrowotne wynikające z uzależnienia od substancji psychoaktywnych oraz przedstawili spot filmowy "Szkoda Ciebie na takie patoklimaty".

W ramach pogadanki omówiono również tematy przemocy oraz przemocy rówieśniczej, zwrócono uwagę na to jak zachowywać się na terenie szkoły, aby szkoła była placówką bezpieczną dla przebywających w niej uczniów. Omówiono konsekwencje za popełnione czyny w obrębie przemocy rówieśniczej, wymuszeń, agresji ukierunkowanej również wobec rówieśników oraz nauczycieli. Policjanci zwrócili uwagę uczniów na zasady, jakie nalezy stosować, aby nie stać się ofiarą przemocy w Internecie, ale również, by w sieci zachowywać się tak, by nie krzywdzić innych. 

Kampania ma na celu zwiększenie świadomości młodych ludzi na temat zagrożeń związanych z zażywaniem narkotyków i dopalaczy, w tym konsekwencji zarówno zdrowotnych, prawnych, jak i społecznych uzależnienia. Jednym z istotnych elementów tego przedsięwzięcia jest prezentowany spot filmowy nawiązujący treścią do tytułu kampanii oraz jej hasła przewodniego. Istotą działań jest upowszechnianie wśród dzieci i młodzieży wiedzy dotyczącej zagrożeń związanych z uzależnieniem od substancji psychoaktywnych.

Apelujemy do osób, które mogą mieć kontakt z narkotykami, z dopalaczami, aby pamiętały, że jest to trucizna i każde jej zażycie wiąże się z poważnym ryzykiem dla zdrowia, a nawet życia. Dbając o bezpieczeństwo naszych bliskich i przyjaciół, nie pozwólmy im przyjmować substancji, których pochodzenia i składu nie znają. Reagujmy i sami stanowczo odmawiajmy, gdy ktoś namawia nas na dopalacze.

  • Na obrazie widać dzieci i młodzież siedzącą na krzesłach. W oddali widać policjantów prowadzących pogadankę.
  • Na zdjęciu widać policjantkę stojącą przodem do dzieci, z którymi przeprowadziła spotkanie. Pogadanka dotyczyła bezpiecznych zachowań i zagrożeń, z jakimi się mogą spotkać.
  • Na obrazie widać policjantkę stojącą obok komputera. W tle widać rzutnik i planszę do wyświetlania prezentacji.
  • Na obrazie widać uczniów ZSP w Kowalewie. W tle widać policjantkę i policjanta, którzy prowadzą prelekcję na temat cyberprzemocy i dopalaczy.
Powrót na górę strony