Aktualności

Informacja

Strona znajduje się w archiwum.

O cyberprzemocy z licealistami

Data publikacji 06.11.2018

Atakujące w sieci wirusy, wszechobecna przemoc i cyberprzemoc oraz mit internetowej anonimowości były głównymi zagadnieniami spotkania profilaktyka społecznego z pleszewskiej komendy z uczniami I Liceum Ogólnokształcącego w Pleszewie.

30 października we wtorek, na zaproszenie wychowawczyni klasy pierwszej z I LO im. Stanisława Staszica w Pleszewie, p. Lidii Weber- Michalak, zajęcia przeprowadziła policjantka z pleszewskiej komendy asp. Monika Lis – Rybarczyk. Tematem pogadanki było zjawisko cyberprzemocy. 

Żyjemy w czasach, w których praktycznie każdy posiada komputer, telefon z podłączeniem do Internetu. Wykorzystanie go do celów edukacyjnych i rozrywkowych to tylko część jego możliwości. Powszechnym obecnie jest robienie przez Internet zakupów, i komunikowanie się z innymi osobami.

Asp. Monika Lis- Rybarczyk w rozmowie z licealistami poruszała zagrożenia jakie niesie za sobą niewłaściwie korzystanie z Internetu. Okno na świat jakim jest sieć internetowa w przypadku lekkomyślnego korzystania z niego, czasem może stać się przyczyną kłopotów i problemów.

Ważnym elementem spotkania była dyskusja z uczniami o braku anonimowości w sieci. Policjantka zwróciła licealistom uwagę na wartość i odpowiedzialność za pisane w sieci słowo, przedstawiła przykłady powszechnego zjawiska jakim jest cyberprzemoc. Te zagadnienia miały uświadomić uczniom konsekwencje prawne nieodpowiedzialnego korzystania z sieci.

Jak bezpiecznie korzystać z Internetu?

Oto kilka rad:

  1. Bądź anonimowy. Jeśli nie musisz podawać swoich danych prywatnych — nie rób tego. Im mniej informacji o tobie jest w sieci, tym jesteś bezpieczniejszy.
  2. Ustaw „silne” hasła. Ważne, aby twoje hasła były jak najdłuższe. Miej wiele haseł i czasem je zmieniaj.
  3. Sprawdzaj, czy łączysz się bezpiecznie (przez połączenie https://). Bezpieczne połączenia oznacza się za pomocą zielonego zaznaczenia lub kłódeczki koło paska adresu. Czasem występuje problem z bezpieczeństwem połączenia i pojawiają się ostrzeżenia o błędach certyfikatu. Nie ignoruj ich, zwłaszcza jeśli witryna nie jest godna zaufania lub wcześniej nie pojawiał się na niej błąd.
  4. Zainstaluj programy blokujące niepożądane elementy stron. Np. Adblock nie tylko usunie reklamy, lecz także ograniczy przepływ informacji o historii przeglądania.
  5. Stosuj tryb prywatny w przeglądarkach. Jest przydatny, jeśli korzystasz z komputera dostępnego dla innych osób. Po zakończeniu sesji kasowana jest cała jej historia oraz ciasteczka.
  6. Wyloguj się po pracy. Nie można o tym zapomnieć!
Powrót na górę strony