Komenda Powiatowa Policji w Pleszewie
Narkotyki
STOP NARKOMANII ! | Drukuj |
Autor: Monika Kołaska   
09.03.2013.
Jak poznać, że ktoś zażywa narkotyki?   
 
Broszurka ta nie jest publikacją naukową. Nie przytaczamy w niej ani psychologicznych koncepcji uzależnień, ani też mechanizmów fizjologicznych, towarzyszących przyjmowaniu środków odurzających. Problem używania substancji psychoaktywnych od dziesięciu lat narasta lawinowo, pojawiają się nowe środki, obniża się wiek inicjacji narkotykowej, zdecydowanie nasila się przestępczość wśród młodych narkomanów.Dla osoby, która nigdy w życiu nie miała nic wspólnego z narkotykami, rozpoznanie, że ktoś bliski je zażywa, może wydawać się niemal niemożliwe. Ale wbrew pozorom nie jest to wcale takie trudne.Do chwili obecnej większość dorosłego społeczeństwa  tkwi w starym schemacie, iż narkoman to brudny, wychudzony, zaniedbany, obdarty młody człowiek z patologicznej rodziny, z błyszczącym wzrokiem, z licznymi śladami nakłuć wzdłuż przebiegu żył, mający na celu zdobycie  dla siebie „towaru” za wszelką cenę, żyjący „od działki do działki”. A w rzeczywistości współczesny narkoman to ktoś zupełnie inny. Inny w wyglądzie zewnętrznym ,inny w zachowaniu, inne ma cele z innego pochodzi domu, inna jest jego rodzina. Współczesnego narkomana  w pierwszej fazie uzależnienia nie rozpoznamy w grupie młodych ludzi. Jest czysty i zadbany, uczy się lub pracuje, jeżeli jest bezrobotnym to poszukuje pracy, oczywiście bardzo dobrze płatnej. Chce w życiu coś osiągnąć i właśnie narkotyk ma mu w tym dopomóc.Kiedyś pojawiła się w mass-mediach  kampania reklamowa z hasłem: „Patrz dziecku w oczy”. Hasło to oddaje w zasadzie wszystko, co powinno się wiedzieć, gdy pragnie się rozpoznać, czy dziecko lub partner ma coś wspólnego z narkotykami, ponieważ to przede wszystkim źrenice tak wyraźnie pokazują, czy dana osoba znajduje się pod wpływem środków odurzających, czy nie. Norma średnicy ludzkiego oka wynosi od 3 do 6,5 mm. Węższe lub szersze źrenice mogą, choć nie muszą świadczyć o zażyciu narkotyku - dlatego przy opisach objawów występujących przy zażywaniu danego narkotyku na pierwszym miejscu umieszczony jest opis reakcji źrenicy.Mamy nadzieję, że zawarte w niniejszej publikacji informacje będą dla Państwa przydatne.  
 
Objawy ogólne 
 
Pierwszym sygnałem ostrzegawczym wskazującym na możliwość kontaktu z narkotykami jest zmiana stylu życia, ubierania się i znajomych. Towarzyszyć temu może także unikanie wszelkich rozmów i nagłe oddalenie psychiczne.Problemy w szkole czy w pracy to również dość istotny symptom. Oczywiście wymienione wyżej sytuacje wcale nie muszą mieć nic wspólnego z narkotykami, jeśli się jednak pojawią warto stać się bardziej uważnym.Objawami bliżej związanymi z zażywaniem narkotyków mogą być nagłe wyjścia z domu, krótkie telefony, zaniedbywanie obowiązków, nieprzywiązywanie wagi do stroju, zmiany nawyków żywieniowych, zmiany trybu życia (na przykład długie przesiadywanie w nocy lub wręcz przeciwnie), spadek wagi ciała, wydawanie coraz większych sum pieniędzy, apatia lub senność, nagłe wybuchy agresji i w ostateczności znikanie pieniędzy lub wartościowych rzeczy z domu, używanie narkomańskiego slangu, psychozy i lęki.Reasumując najważniejsze sygnały, które mogą świadczyć o przyjmowania substancji psychoaktywnych to:·            nieoczekiwane i powtarzające się zmiany nastroju, ·            źrenice opornie reagujące na światło, ·            niespotykana dotąd agresja, ·            utrata lub nagły wzrost apetytu, ·            ospałość i senność, ·            niezwykłe plamy, zapachy lub znaki na ciele i ubraniu, ·            niespotykane dotąd akcesoria w postaci resztek narkotyków w niewielkich woreczkach foliowych, lufki fajeczki domowej roboty itp.   
 
Marihuana i haszysz 
 
Nazwy slangowe : trawa, ganja, zioło, ziele, marycha, skun, hasz.Marihuana to konopie indyjskie zawierające substancję psychoaktywną  Delta 9THC. Marihuana dostępna obecnie na rynku to najczęściej skun, uprawiany pod specjalnymi lampami bez dostępu słońca, często „wzmacniany” różnymi innymi substancjami. Marihuana hodowana obecnie zawiera ok. 40% więcej kanabinolu niż trawa palona w latach 60 - tych. 
 
Wygląd

Marihuana występuje w postaci brunatnozielonych szczytów roślinnych, luźnych lub pozlepianych ze sobą liści o bardzo charakterystycznym słodkim i ostrym zapachu.Haszysz czyli zagęszczona żywica uzyskiwana z liści marihuany występuje w postaci miodowych, ciemnobrązowych brunatnych a czasami niemal czarnych kulek lub kostek. Kolor i zawartość czynnika  psychoaktywnego zależy od kraju, z którego konopie pochodzą. Na początku twardy po chwili ugniatania staje się miękki, podobny do ciastoliny. 
 
Akcesoria

Osoby palące marihuanę i haszysz mają zazwyczaj przy sobie szklane fifki, małe fajeczki, bibułki do skrętów, różnego rodzaju pudełeczka, często posiadają też rzeczy z charakterystycznym liściem ganji, choć nie jest to regułą. 
 
Sposób zażywania
 
Marihuanę się pali, są jednak osoby, które piją zrobioną z niej herbatkę. Bardzo popularne są także tzw. space cakes czyli ciasteczka z haszyszem.Fizyczne objawy zażywania marihuany to:·            szerokie źrenice słabo reagujące na zmiany światła,·            przekrwione spojówki,·             słodkawa  woń oddechu, włosów i ubrań,·            skłonności do nieuzasadnionego śmiechu,·            gadatliwość i pobudzenie ruchowe lub spowolnienie mówienia i ruchów,·            napady żarłoczności, szczególnie duża ochota na „coś słodkiego”,·            upodobanie do robienia ciągłych dygresji.Objawy psychiczne:·            beztroska,·            rozbawienie,·            niemożność skupienia się na jednym temacie przez dłuższą chwilę.Objawy występujące u osób palących przez dłuższy czas (już od kilku miesięcy):·            milczenie,·            unikanie większego towarzystwa,·            zamknięcie się w sobie,·            niemożność porozumienia się z otoczeniem,·            napady agresji,·            nadwrażliwość,·            zaburzenia percepcji,·            psychozy,·            omamy i iluzje,·            zaburzenia pracy serca,·            przewlekłe zapalenie krtani i oskrzeli,·            zapaści,·            ogólna apatia i niechęć  do jakiegokolwiek działania. 
 
Wykrywanie

W aptekach dostępne są testy na obecność THC w moczu. Możliwość wykrycia w moczu do 14 dni od zażycia. Żeby test był miarodajny należy go odpowiednio przeprowadzić. Młodzież zażywająca marihuanę bardzo często jest przygotowana na test i posiada  przy sobie czysty mocz pobrany od osoby nie biorącej .Marihuana jest bardzo szkodliwym narkotykiem, choćby dlatego, że panuje powszechne przekonanie o jej zupełnej nieszkodliwości i z reguły jest narkotykiem od którego się zaczyna.  
 
Amfetamina 
 
Nazwy slangowe : speed, feta, amfa, proszek, ecstazy.Amfetamina jest syntetycznym środkiem stymulującym centralny układ nerwowy. Jest silnym środkiem pobudzającym, utrzymującym cały organizm w stanie czuwania. 
 
Wygląd
 
Występuje w postaci białego proszku sprzedawanego w małych, plastikowych torebkach. Czasem sprzedawana jest w stanie czystym (produkowana w Polsce czystość waha się od 90% do 99%) , ale w sprzedaży detalicznej często łączy się ją z glukozą lub laktozą – wtedy czystego produktu jest około 40%. Dodatkami mogą być także mąka i kreda. 
 
Sposób zażywania
 
Amfetaminę przyjmuje się najczęściej wziewnie, poprzez wciąganie przez nos. Aby przyśpieszyć wchłanianie często wymieszana jest z rozbitym szkłem (rozbita bombka choinkowa). Osoby poważnie uzależnione najczęściej ją sobie wstrzykują. Popularne jest także rozpuszczanie jej w drinkach lub po prostu jedzenie.Objawy charakterystyczne dla osób będących pod wpływem amfetaminy:·            wzmożona aktywność,·            rozszerzone źrenice,·            charakterystyczny lekki wytrzeszcz oczu,·            bardzo szybkie mówienie (słowotok),·            nadmierna ruchliwość,·            bezsenność,·            wykonywanie irracjonalnych czynności o irracjonalnych porach (np. mycie okien w pokoju o 24.00 lub szorowanie podłóg o 3 w nocy),·            wychudzenie,·            płaczliwość,·            ogólne rozbicie,·            brak koncentracji.Objawy występujące u osób po dłuższym czasie zażywania amfetaminy:·            charakterystyczny, cuchnący zapach potu,·            pobudzenie,·            niepokój,·            zawroty głowy,·            lęki,·            głębokie depresje,·            psychozy,·            ataki agresji,·            bóle klatki piersiowej,·            przewlekłe zaburzenia snu,·            krwotoki z nosa,·            rozdrażnienie,·            niepokój, ·            napięcie,·            gwałtowne i nieregularne bicie serca,·            obfite pocenie się,·            biegunka,·            omdlenia,·            zanik łaknienia prowadzący do wychudzenia. 
 
Wykrywanie

W aptekach dostępne są testy wykrywające amfetaminę w moczu. Możliwość wykrycia w moczu do 7 dni od zażycia.  
 
Ecstasy Ecstasy to środek psychoaktywny, stanowiący pochodną amfetaminy. Są to tabletki z różnorodnymi wytłoczonymi wzorami, brane zazwyczaj by się dobrze bawić: „być na luzie, lepiej słyszeć muzykę”. Ponieważ każda piguła ma inny skład chemiczny, są one wyjątkowo niebezpieczne. Znane są przypadki zejść śmiertelnych po zażyciu ecstasy.  
 
Opiaty – opium, morfina, heroina, naturalne i półsyntetyczne przetwory z maku Nazwy slangowe :  brown, kompot, hera, towar, brown sugar.Do opiatów zalicza się substancje otrzymywane z przetworów maku lekarskiego, jak również syntetyczne środki działające na receptor opiatowy. Heroina występuje w postaci białego proszku, jednak nie jest ona zbyt popularna ze względu na swoją cenę. Uzależnienie od opiatów zaczyna się zazwyczaj od browna, który jest nie do końca oczyszczoną heroiną i występuje w postaci szarobrunatnego proszku, czasem jaśniejszego, czasem ciemniejszego. Ponieważ jednak brown jest także drogi, po pewnym czasie zaczyna się zażywać kompot, będący tzw. polską heroiną. Jest on wytwarzany ze słomy makowej i ma postać brunatnego płynu. 
 
Sposób zażywania
 
Heroinę przyjmuje się dożylnie. Browna zazwyczaj pali się lub wstrzykuje dożylnie. Bywa też wciągany przez nos lub zjadany. Kompot zażywany jest dożylnie.  
 
Akcesoria
 
Brown sprzedawany jest w sreberkach, które mogą być umieszczone w torebkach .Sprzęty charakterystyczne dla osób palących browna to folia aluminiowa, sreberka od czekolady, szklane fifki, duża ilość zapalniczek. Kompociarze używają oczywiście strzykawek, można u nich także znaleźć świeczki, nakrętki na drucikach, łyżeczki służące do podgrzewania narkotyku, brunatne waciki.Objawy występujące po zażyciu niewielkiej ilości browna:·            lekko zwężone źrenice niereagujące na światło ·            pobudzenie,·            dobry nastrój,·            gadatliwość.Objawy charakterystyczne dla osób będących pod wpływem opiatów:·            zwężone źrenice niereagujące na światło,·            błogostan,·            stan beztroski,·            odprężenie i zadowolenie,·            ospałość,·            rozleniwienie,·            zmniejszenie lęku i niepokoju,·            zmniejszenie czynności wydzielniczej gruczołów,·            wymioty, mdłości.U osób głęboko uzależnionych obserwuje się:·            lęki,·            stany depresyjne,·            trudności z koncentracją,·            trudności z artykułowaniem słów,·            osłabienie woli,·            spadek ambicji,·            egoizm,·            kłamliwość,·            nieliczenie się z normami społecznymi i moralnymi,·            znaczne wychudzenie,·            spadek sił,·            bladość skóry i jej zły stan,·            wypryski ropne,·            zrosty,·            zapalenia żył,·            rozległą próchnicę,·            wypadanie włosów,·            osłabienie lub zanik popędu płciowego,·            zapalenie wątroby.  
 
Wykrywanie

W aptekach dostępne są testy wykrywające heroinę w moczu, która utrzymuje się w organizmie do 3 dni. Pamiętajmy: żeby test był wiarygodny mocz musi być od osoby badanej.   
 
Halucynogeny - LSD, grzyby psylocyby
 
Nazwy slangowe: kwas, acid, batman, truskawy, gorbaczow, kryształki.Halucynogeny zaburzają bezpośrednio czynności mózgu. Ich użycie służy chęci przeżycia odmiennego stanu świadomości, (rzeczywistość podlega deformacji).LSD czyli kwas zwany także papierem lub papierkiem występuje w postaci małych papierków z różnorodnymi, kolorowymi obrazkami, nasączonymi substancją psychoaktywną. Zażywa się je poprzez włożenie pod język.Grzyby psylocyby to rachityczne brązowe grzybki na cienkich nóżkach z charakterystycznym czubkiem na kapeluszu, rosnące na łąkach. Można je jeść świeże lub suszone. Środki te wywołują tzw. „podróże poza rzeczywistość”.Objawy u osób będących pod wpływem halucynogenów:·            rozszerzone źrenice,·            suche usta,·            nieprzytomny lub nieobecny wzrok,·            zaburzenia postrzegania,·            zaburzenia świadomości,·            nadwrażliwość zmysłów,·            halucynacje wzrokowe i słuchowe,·            zachowania agresywne,·            depresje,·            zmęczenie.Po dłuższym okresie zażywania halucynogenów „podróże” stają się nieprzyjemne i przerażające. Pojawiają się wtedy następujące objawy:·            lęk,·            panika,·            urojenia o negatywnych treściach,·            przyspieszenie akcji serca,·            podwyższenie ciśnienia,·            drżenie,·            ślinotok,·            wymioty,·            zesztywnienie lub zwiotczenie mięśni. Popularne łączenie halucynogenów z alkoholem i/lub marihuaną i/lub amfetaminą może powodować zapaść, a nawet śmierć.
 
Kokaina, crack Nazwa slangowa : śnieg, koka.Kokaina jest uzyskiwana z liści krzewu kokainowego. Jest bardzo droga, acz coraz bardziej popularna i tak samo łatwo dostępna jak inne narkotyki.Crack jest słabiej oczyszczoną odmianą kokainy, otrzymaną z liści krzewu kokainowego. Są to kamyczki lub żwirek do podgrzewania na folii. Nazwa crack pochodzi od angielskiego „to cracle” – pękać, strzelać. To właśnie podgrzewane na folii kamyczki wydają taki odgłos, gdy pękają. 
 
Wygląd
 
Występuje w postaci białego, krystalicznego proszku, zwanego „śniegiem”, przypominającego cukier puder, sprzedawanego w torebkach dilerkach lub, w mniejszych ilościach, opakowana w sreberko. 
 
Sposób zażywania
 
Zazwyczaj zażywana przez nos, bywa także wstrzykiwana lub jedzona.Objawy zażywania kokainy:·            rozszerzone źrenice,·            pociąganie nosem,·            katar,·            nadpobudliwość,·            niepokój,·            gadatliwość,·            wzmożona aktywność,·            zwiększony popęd seksualny,·            uczucie zadowolenia i błogości.Po dłuższym zażywaniu kokainy wystąpić mogą:·            bezsenność,·            halucynacje,·            manie prześladowcze,·            urojenia,·            stany lękowe,·            stany depresyjne,·            wyniszczenie organizmu,·            zwyrodnienie wątroby i serca. 
 
Wykrywanie
 
W aptekach dostępne są testy wykrywające kokainę w moczu, która utrzymuje się w organizmie do 48 godzin.   Barbiturany i inne leki nasenne i uspokajające Do tej grupy środków należą wszelkiego rodzaju leki dostępne w aptekach. Barbiturany maja szczególne działanie w połączeniu z alkoholem i w ten sposób są bardzo często nadużywane. Alkohol wzmacnia działanie barbituranów.Najczęściej zażywanymi są: luminal, relanium, lorafen, diazepam, oxazepam i reladorm. 
 
Akcesoria

Istotnym sygnałem do niepokoju może być znalezienie opakowań po tych lekach.Objawy występujące po zażyciu tego rodzaju środków:·            uspokojenie,·            zadowolenie,·            obojętność,·            nadmierna senność,·            czasami oszołomienie i euforia,·            niewyraźna mowa,·            spowolnione ruchy.Po dłuższym okresie zażywania leków pojawić się mogą:·            niezrównoważenie psychiczne,·            lęki,·            depresje,·            napady agresji,·            zaburzenia mowy i pamięci,·            zmęczenie,·            otępienie myślowe,·            drżenie rąk,·            zaburzenia czynności wegetatywnych,·            psychoza. 
 
Wykrywanie

W aptekach dostępne są testy wykrywające barbiturany w moczu, które utrzymują się w organizmie do 48 godzin. By były skuteczne mocz musi pochodzić od osoby badanej.  
 
Kleje i inne substancje wziewne Środki te dostępne są dla każdego bez żadnego problemu i zapewne dlatego to najczęściej od nich zaczynają swoją przygodę z narkotykami małe, często już 6-letnie dzieci.Do najbardziej popularnych narkotyków z tej grupy należą: butapren, terpentyna, nafta, benzyna, lakiery, octany, wywabiacze plam, beznzen, aceton, heksan, nitro, siluks, autowidol, werniks, rozpuszczalniki do farb.Pierwsze niepokojące objawy:·            zapach wyżej wymienionych środków,·            permanentny katar i kaszel,·            krwawienia z nosa,·            zapalenie spojówek,·            mdłości i wymioty,·            napady agresji,·            dziwne plamy na ubraniu.Objawy długotrwałego zażywania ww. środków:·            senność lub euforia,·            odrętwienie,·            osłabienie łaknienia,·            opóźnione reagowanie,·            nadwrażliwość na światło,·            zła ocena rzeczywistości,·            utrata kontroli nad rzeczywistością,·            brak kontaktu ze światem zewnętrznym,·            bóle mięśni i głowy,·            wychudzenie,·            problemy z poruszeniem się,·            upośledzenie pamięci,·            zmiany charakterologiczne,·            wahania nastroju,·            przygnębienie,·            apatia,·            niepokój.  
 
Co zrobić  gdy u osoby stwierdzono uzależnienie od narkotyków? W tej sytuacji należy utrzymywać kontakt ze specjalistą ds. uzależnień.  Kontakt z takim specjalistą powinien być uważny i otwarty z naszej strony. Pamiętajmy, że zwracamy się z prośbą o pomoc do profesjonalisty, więc należy wysłuchać  co fachowiec ma nam do przekazania, nie forsujmy więc własnych przekonań i własnych postaw.Gdy  już będziemy mieli pełne przekonanie do tego, że osoba nam bliska choruje na uzależnienie, to:·            Przyjmijmy, że narkomania jest chorobą postępującą, jeśli nie zaczniemy działać od razu, to jutro może być już nam trudniej.·            Działania, które podejmiemy powinny być przede wszystkim przemyślane, niegwałtowne i jednostajne w czasie (nie róbmy sobie przerw od działania i kontaktów ze specjalistami).·            Musimy być konsekwentni. Ustalmy wspólnie z najbliższymi zasady postępowania wobec osoby uzależnionej i dbajmy o ich przestrzeganie.·            Starajmy się nie wierzyć w dawane obietnice i nie zawierajmy pozornych umów.·            Nie płaćmy długów i bieżących rachunków (pokrywanie długów za narkotyki uwierzytelniają osobę uzależnioną w oczach dealerów (za każdym razem dadzą towar na kredyt).·            Zmieniając swoją postawę i zachowanie jesteśmy w stanie bardziej skutecznie wpływać na zachowanie i funkcjonowanie osoby uzależnionej, niż poprzez same tłumaczenia  i presje.·            Przy pomocy specjalistów uzyskajmy wiedzę na temat narkotyków, nauczmy się rozpoznawać skutki użycia narkotyków (własne wiadomości i umiejętności nie pozwolą nam być „skutecznymi terapeutami”, ale nie pozwolą byśmy dawali się manipulować i okłamywać).·            Skontaktujmy się z grupa wsparcia dla rodziców osób uzależnionych i postarajmy się poświęcić na to maksymalną ilość czasu i energii, grupa może nam pomóc w samorealizacji, przygotować do efektywniejszego działania, skutecznie przeciwdziałać poczuciu osamotnienia, przygnębienia czy klęski. 
 
Wykaz instytucji i organizacji służących radą i pomocą:    
 
 
Krajowe Biuro ds. Przeciwdziałania Narkomaniiul. Dereniowa 52/54, 02-776 Warszawa.     
Komenda Powiatowa Policji w Pleszewie ul. Kochanowskiego 6, 63-300 Pleszew.tel. 742 92 00  (alarmowy – 997).
Miejsko-Gminna Komisja Profilaktyki i Rozwiązywania Problemów Alkoholowych ul. Kazimierza Wielkiego 7, 63-300 Pleszew.tel. 742 83 60.    
Poradnia Odwykowa ul. Kazimierza Wielkiego 7, 63-300 Pleszew.tel. 742 15 80.
 Powiatowe Centrum Pomocy Rodzinie ul. Kazimierza Wielkiego 7A, 63-300 Pleszew.tel. 742 01 61.       Gminne Ośrodki Pomocy Społecznej powiatu pleszewskiego.       
Katolicki Ruch Antynarkotykowy ul. Graniczna 1, 62-800 Kalisz.tel. 764 22 60.   
Ośrodek Resocjalizacji „MONAR” Nowolipsk, 63-313 Chocz.tel. 741 53 02.       
 
Jeśli znasz osobę, która handluje lub produkuje narkotyki:ZADZWOŃ742 92 97– telefon zaufania (czynny całą dobę)
Możesz zachować anonimowość!   
 
PUBLIKACJE
Dopalacze kradną życie

http://www.policjant.niebieskalinia.pl/aktualnosci.html

 

debaty społeczne
Racism. Say it. Fight it.
informacje-z-odpraw.jpg
zly-dotyk
z_skrzynka.jpg
Zastrzeganie dokumentów tożsamości
zastrzez_dokumenty
zglos-korupcje.jpg
zglos-przestepstwo-pol-pr-pol.jpg
www.pyrek.pl
Dobór do Policji
dobor
Informacyjny Serwis Policyjny
serwis_inf_policji
Popularne